Kendime İz Düşümü,  Yazdıklarım

#Kurban Bayramı 19”

Merhaba sevgili blogum ve okurlarım, öncelikle bu yazımla bayramın dördüncü günü akşamına kalsam da bayramınızı tebrik eder, nice bayramlara güzelliklerle, sevdiklerinizle hep birlikte yetişmeniz duâ ve dileklerimin yüreğimde olduğunu bilin istedim. Her ne kadar “Nerede O Eski Bayramlar!” cümlesi son yılların en popüler klişesi olsa da toplumumuzda bu düşünceye şahsi fikrimce katılmıyorum. Bayram her yıl ve her zaman en güzel bayramdır, mübarektir, heyecanlıdır, telaşlıdır, sevinçtir, sevinçlidir. Eskisi ve yenisi yoktur bayramın. Efendimizin (s.a.v) döneminden beri asrı saadetle günümüze kadar hep en güncel ibadet kutlamasıdır bayramlar. Arefe günü sabahından tâki son gününe kadar hızlı heyecanlı kalp atışlarıyla karşılar ve yolcu edilir. Hakiki taptaze müslümanlar için, kul olabilme arzusuyla ömür yaşayanlar için, bayramların zengini, fakiri olmaz. Ülkemizin şu sıkıntılı döneminde bile, zor bir ekonomik süreç yaşayan toplumumuzda ayrıştırmasızdır bayramlar. Kısacası ümmetin kardeşlik bağlamında hep en nurlu günlerimizdir.

Evet, bende bu bayramı çok güzel dualarla çok heyecanlı bir şekilde karşıladım. Heyecanıma heyecan katan bir olgu ise kızımın doğmasına çok az yaklaşık bir süre kalmış olması. Her an kız babası vasfımla bir yazı blogluyor olabilirim buraya 🙂 Daha tatlı sevincimse bundan sonraki bayram ve tüm özel günleri inşAllah sağlık ve sıhhatle birlikte yaşayacak olmamız.

#Arefe günü

Bugün mesaim vardı tüm gün çalıştım yorucu bir şekilde akşam hava karardıktan sonraya kadar. İşin daha da ilginç yanı henüz kurbanımız için hayırlı olsun bile demedik, anlayacağınız satın bile almadık. Bu yıl geç kaldık son dakika gibi bir şey oldu. Bu benim bir ihmalim veya önemsemeyişimden değil. Önceki hafta boyu kurbanlık alacağımız arkadaşımın müsait olmaması ile birlikte bende çeşitli sebeplerden ötürü gidemedim. Arefe günü akşamında iş çıkışı özveriyle aradı ve sağolsun akşam karanlığında atlayıp kurbanlık pazarına gittik, geçen yıl aldığımız aynı kardeşimize direkt. Hepsi birbirinden güzel kurbanlıkları seçmekte zorlandım ve sonunda anneme, babama ve kendime beğendim birer tane. İşin en zevkli yanı olan tatlı pazarlık kısmına geldi sıra (kurbanlıkta fazla yapılmasını sevmem lakin sünnet kısmına uyalım istedim) neyse ki tatlı bir pazarlıktan sonra anlaştık ve hayırlı olsun diyerek bir kurbanlığın parasını takdim ettim. Arkadaşım orada bir süre daha kalırken bense o günün yorgunluğu ile eve döndüm…

#Kurban Bayramı 1.Gün

Bayramların en sevdiğim tabiri caizse siftah günüdür ilk gün, en sevdiğim bayram namazı nurunu taşır sabahları. Bugün sabah namazından sonra babamla birlikte kurban keseceğimiz yerdeki camiinin yolunu tuttuk duâlarla yaklaşık namaza yarım saat kala camideydik, huzurlu bir bayram namazından sonra tekbirlerle hoca hutbeye çıktı lakin her bayram benim çok üzüldüğüm durumla bu bayramda da karşılaştım. İnsanlar namazda selam verir vermez, camiiyi terk etmeye başladılar hutbeyi dinlemeden. Hatta kurbanlarını kesmeye başlayanlar bile vardı diyebilirim. Bu tartışılacak ayrı bir durum tabii. Hatta inceleme yapılarak yazmam gereken bir ümmet öz eleştirisi. Herneyse hutbe, namaz sonu duâsı sonrasında okunan Kur’an ile namaz tamamlanmış oldu. Camiide kalan az bir cemaatle bayramlaştık ve tabiiki en özeli canım babamla bayramlaşmak her namaz sonrası unutulmaz anı ve hatıralardan benim için.

Kurban kesim yerine doğru geldik camii çıkışı, önceki akşam seçtiğim ve numara verdiğim kurbanlıklarımı gündüz gözü ile buldum. Severek kesim yerine getirdim. Ve kasap kardeşle güzelce kesime geçtik, incitmeden, zulmetmeden ve usule elimizden geldiğince uyarak. Şükür ki güzel bir şekilde kesildi hamdolsun. Sonrasında yüzme ve parçalama işlerimize devam ettik ve evimize doğru yola çıktık. Asıl iş evde başladı, et doğrama, kemikleri kırma, kıyma çektirilecek etleri ayırma. En önemlisi de hepsinden önce en güzel etleri seçmeye gayret ederek, dağıtılacak etleri özenle hazırladım. Çok şükür bu konuda eşimde benim kadar özenlidir. Öğleden sonra yaklaşık saat 14:00’e kadar bu tatlı uğraş sürdü lakin bel ağrım ertesi güne kadar geçmedi diyebilirim 🙂 işler bittikten sonra sabahki bayramlaşmanın ikinci faslında bayramlıklar giyildi saçlar başlar yapıldı. Büyük aile sıcağı sıcağına bir araya gelerek bayramlaşıldı akşamın geç saatlerine kadar sohbetlerle uzun uzun. Kardeşler baba evine akın akın geldiler tabi, bizde buluşma yeri hep ilk gün orasıdır….

 

#Kurban Bayramı 2.Gün

Bugün de mesaim vardı tüm gün maalesef akşam gezmemizi saat 20:00’den sonra gerçekleştirdik elimizden geldiğince….

#Kurban Bayramı 3.Gün

Bugün sabah erkenden pikniğe yani ağzınıza layık mangala gitme kararı almıştık önceki gün akşamı. Annem babam ve iki ablam ve yeğenler yani dolu dolu bizimle birlikte dört aile. Akşama kadar sohbet muhabbet ve bol mangal 🙂 tabii deminde bir közlenmiş mangalda çay, büyük bir demlik güzelce içtik diyebilirim.

#Kurban Bayramı 4.Gün

Evet geldik bayramın buruk son gününe. Genelde bayramların son günü ve özellikle Ramazan ayının son haftası benim için buruk geçer, her başlayanın bittiği doğaldır ama hayatta nedense bir bunları ağır hazımla geçiririm. Bugünü de yarım gün gezme ve ikinci yarısını da misafir ağırlamayla sonlandırdık, bu yazıyı hızlıca klavyeme blogladığımda bayrama veda ediyorduk. Hep en güzel bayramları karşılamamız dileklerimle.

Sevgi ve muhabbetle,

“Aradığım her ne varsa, şafağı örülmemiş gecelerin suskun hecelerinde saklıdır yâr! Kovaladığım bayram şekeri tadındaki umutların arefesinde gidip geliyorum… Ve şimdi bütün rüyalarımda hasretin yüzü, yağmurlu camlarımda ise bütün efsunuyla yıldızların izi saklı…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir